Çiftçinin yüzü gülüyor ama…

0
19
Foto: Arşiv
Diyarbakır ve bölgesinde geçtiğimiz kış ayında metrekareye düşen yağış miktarı, yaz aylarında etkisini göstermeye başladı. Yağışın fazla olması nedeni ile bölgede hububat veriminde yüzde 20 oranında artış yaşandı. Ancak Çiftçiler, Toprak Mahsulleri Ofisinin birim fiyatlarını açıklamaması kendilerini mağdur ettiğini söylüyor.  Çiftçi Yaşar Amak, “Tefeciye, tüccara ürünümüzü vermek istemiyoruz. Ürünümüzü elimizden öldürüp alıyorlar. Ucuza alıyorlar. Fiyat erken açıklanır ve güzel fiyat belirlenirse biz de ürünümüzü ona göre satacağız” dedi

DİYARBAKIR ve bölgesinde geçtiğimiz yıl metrekareye 450 milimetrenin üzerinde yağış düştü. Özellikle çiftçinin tarlayı ektikten sonra yağışın başlaması verimin de artmasını sağladı. Bu kapsamda bölgede şimdiye kadar toplanan hububatlarda yüzde 20’den fazla artış yaşandı. Çiftçi ürün veriminin artmasından memnun kalırken, destekleme şeklinin ton başından dönüm başına dönüştürülmesini istedi.

Kentteki hasadın yüzde 85’i tamamlandı
Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Diyarbakır İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, bu yıl Diyarbakır’da 450 milimetrenin üzerinde bir yağış gerçekleştiğini söyledi. Bunun hububat tarımını oldukça önemli bir yönde etkilediğine değinen Atalar, “Hububat tarımında hasadın yüzde 85’i gerçekleşmiş vaziyette. Yaptığımız tespitlere göre, Diyarbakır ve bölgesindeki verimlerde yüzde 20 civarında bir artış söz konusu. Hububatta sulanmayan alanlarda, buğdaydaki verimimiz dönüm bazında 400-500 kilogram arasında. Sulu alanlarda ise bu oran 500 ila 700 kilogram arasında değişiyor. Bu yıl bereketli bir yıl, yıllık yağış oranı 450 milimetre ve bu da hububatın tam ihtiyaç duyduğu dönemlere rast gelmesi nedeni ile de verimi oldukça iyi etkiledi. Herhangi bir sorun yaşamadan hasat dönemini tamamlıyoruz” dedi. Anız yangınlarına da değinen Atalar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hasadın tamamlanması ile birlikte bölgemizde sorun haline gelen anız yangınları konumuz var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Anızın yakılmasının tarım açısından oldukça zararı var, çevreye, insan sağlığına zararı var. Doğal dengenin yok olmasına sebebiyet veriyor.”

“Destekleme dönüm bazında verilsin”
Yukarı Kılıçlar köyünde tarımla uğraşan Mehmet Timoçin ise, bu seneki verimin geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla olduğunu söyledi. Timoçin, “Benim ekili alanım sulu olduğu için tatmin edici bir verim alıyorum. Geçmiş yıllarda dönüm başına 600 kilogramı geçmiyordu şu anda 700 kilogramın üzerinde verim alıyorum. Devletten mazot ve gübre desteği alıyoruz. Ürün desteği ton başına 50 lira. Bu tatmin edici değil, fazla gübre atıyoruz ayrıca fazla gübre ektiğimiz için dolayısıyla sulama parası, elektrik parası derken masraf yükseliyor. Yani susuz araziye göre masrafımız ikiye katlanıyor. Desteklemenin dönüm bazında verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

TMO’nun fiyat açıklamasını bekliyorlar
Öte yandan çiftçiler, TMO’nun fiyat açıklamasını bekliyor. Birim fiyatın açıklanmamasından dolayı mağdur olduklarını dile getiren çiftçiler, alacaklıları tarafından sıkıştırıldıklarını ve bu yüzden ürünü ucuza satmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Çınar ilçesi Aşağı Molla Ali köyünde buğday hasadını bitiren çiftçilerden Yaşar Amak, yaklaşık 800 dönüm arazisine buğday ve pamuk ektiğini belirterek, “Allah’a şükür bu sene yağışlı geçti. Bereketliydi. Bir dönümden 750 kilograma yakın ürün aldık. Bütün bölge geneli duyduğumuz kadarıyla bereketli geçti. TMO fiyatları geç açıklıyor. Ofis geç alım yapıyor. Devlet bizi tefeciye ve tüccara mecbur etmesin. Ürünümüzü bunlara düşük fiyata vermek zorunda kalıyoruz. Fiyat erken açıklanır ve güzel fiyat belirlenirse biz de ürünümüzü ona göre satacağız. Ürünümüz ucuza gittiği zaman mağdur oluyoruz. Mazot pahalı, gübre pahalı, ilaç pahalı. 60 yıldır çiftçilik yapıyoruz. Helal ve zevkli bir meslek ama şu anda çiftçiler mağdur durumdadır. Devletimizden beklentimiz fiyatların erken açıklanması. Bakanlıktan ricamız budur. Tefeciye, tüccara ürünümüzü vermek istemiyoruz. Ürünümüzü elimizden öldürüp alıyorlar. Ucuza alıyorlar” dedi.

“10 gündür mahsul yerde”
10 gündür mahsulün yerde olduğunu dile getiren çiftçi Süleyman Amak ise, “Bin dönüme yakın arazim var. Ben de buğday ve pamuk ektim. Bu sene verimden memnunuz. Çiftçi şu anda mağdur durumdadır. TMO’nun fiyat açıklamamasıyla çiftçi alacaklıları tarafından sıkıştırılıyor. Mahsulün hepsi yerde şu anda. 10 gündür bekliyoruz. Kızıltepe, Mezopotamya Ovası bitmiş durumda, Diyarbakır ve ilçeleri bitmiş durumda ve mahsul yerde bekliyor. Hiçbir çiftçi ürününü satamamış. Borçlu olan çiftçi ürününü hemen satıyor. Fiyat açıklanırsa çiftçi ürününü TMO’ya satar ve daha karlı, daha kazançlı çıkar” diye konuştu. TMO yetkilileri ise fiyatların önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirtti. (İHA)

 

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here