Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Cami, Hazar ve diğerleri

Cami, Hazar ve diğerleri
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
475
16 Temmuz 2019 - 7:15

Hazar Gölü’nde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı sosyal tesislerin Maden Kaymakamlığı tarafından kapatıldığı duyuruldu. Cumartesi gerçekleşen kapatma kararı ile ilgili haberi geçen Pazar günü akşam öğrendik.

Her yaz döneminde çocukların yararlandırıldığı ve bir dizi etkinliğin düzenlendiği kampın kapatılma gerekçesi eksikliklerin olması!

Bu gerekçeyle (eksikliklerin henüz tam olarak ne olduğunu bilmemekle beraber) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’nın 13 Temmuz Cumartesi günü Hazar Gölü’nde belediyeye ait tesislerini ziyaret etmesinin ardından Maden Kaymakamlığı yetkilileri jandarma ekipleriyle tesislere gelerek tesis hakkında kapatma kararı alındığını bildiriyor ve kararı tesiste bulunan bekçiye bildiriyor.

Kapatılmaya dayanak olarak gösterilen yazının usule aykırı olarak tebliğ edildiğini ve var olduğu iddia edilen eksiklikler ile ilgili kurumlarına herhangi bir yazı yazılmadığını belirten Belediye, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermiş:

“Maden Kaymakamlığı veya Elazığ Valiliği 2016 yılındaki bir yazı ve soruşturmayı gerekçe göstererek 2019 yılında işlem tesis etmişlerdir. Maden Kaymakamlığı’nın bahse konu yazısında tesisin 2017-2018 yılında kullanılmadığı ifade edilmiştir. Ancak, Maden Kaymakamlığı yetkilileri ve Elazığ’daki diğer yetkililer tarafından da iyi bilindiği ve belediye yöneticilerinin sosyal medya hesaplarına da yansıdığı üzere bu tesis Kayyım döneminde de -kapatılma gerekçesi olarak gösterilen eksiklikler ile- kullanılmaya devam edilmiştir. Kayyım döneminde hem yetişkinlere hem de çeşitli vakıflara kullandırılan bu alanla ilgili o dönemde hiçbir eksiklik iddiası öne sürülmemiştir.

Hukuka aykırı gerçekleştirilen bu işleme karşı yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılacağı gibi, hukuka aykırı işlem yapan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunulacaktır”

Sorular, sorular:

Madem eksiklikler vardı ve bu da 2016 yılındaki bir yazı ve soruşturmaya bağlanmış ise neden o günden bugüne geçen yaklaşık 3 yıl içinde herhangi bir işlem yapılmadı?

Diyelim ki 3 yıllık kayyım döneminde bu durum gözden kaçırıldı; eksiklikler 2019 Nisan ayında göreve başlayan yeni yönetime neden bildirilmedi?

Ve mesai saatleri dururken, ilgili karar neden 3 günlük bir resmi tatile denk getirilerek tesis bekçisine tebliğ edildi?

Kamptaki çocukların mağdur edilmesine neden olan bu kararın (bakın herhangi bir eksiklik vardır ya da yoktur demiyorum) uygulanmasında hukuken ve usulen sakınca olduğunu Belediye yetkilileri zaten açıkladı ve yürütmeyi durdurma talepli iptal davası da açılacakmış.

Bundan sonrası yargının işi.

Eğer Belediye(lerin), bir hatası ve yanlışı varsa gelin beraber eleştirelim.

Bunu yaparken de partizanlıkla değil kentlilik bilinciyle yapalım.

Kaldırımından, sokağına, Camisinden, kilisesine kadar bu kent hepimizin.

Bir takım algılar ve karalamalarla bunu yapmanın kente hiçbir faydası yok. Aksine kenti daha geriye götürecek bu tür gereksiz tartışmalardan uzak durmak her şeyden önce kentimize fayda verir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM