BM bölgeye heyet gönderiyor

0
67
Birleşmiş Milletler, Güneydoğu'daki operasyonlarda meydana gelen hak ihlallerini incelemek üzere heyet gönderme taleplerinin kabul edildiğini açıkladı

DİYARBAKIR – Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin’in “Türkiye’nin güneydoğusundaki operasyonlarda silahsız sivillerin vurulduğuna dair raporlar olduğunu” söyleyerek bağımsız araştırmacılara izin verilmesi çağrısı kabul edildi. Birgün’ün haberine göre, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville’in imzasıyla 13 Mayıs’ta resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın bir mektupla araştırma ve inceleme için kendilerini davet ettikleri ifade edildi.

“Bodrumlar araştırılsın”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, 10 Mayıs’taki açıklamasında Türkiye’ye, güvenlik güçlerinin uyguladığı insan hakları ihlallerinin incelenmesi için bağımsız soruşturmacılara izin vermesi çağrısında bulundu. Komiserliğin açıklamasında, Dışişleri Bakanlığı’nın geçen hafta kendilerine ulaşan mektubunda, “Hükümetin Komiserlikten bir heyeti ağırlamaktan memnuniyet duyacağının belirtildiği” yer aldı. Açıklamada şöyle denildi:

 “İnsan Hakları Yüksek Komiseri de geçen Çarşamba günü Türkiye hükümetine gönderdiği mektupta, anlaşmalara göre BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden bir heyete ülkeye giriş izni vermesi ve heyetin uluslararası hukukun ihlal edildiği iddialarını bağımsız şekilde incelemesi talebimizi yineledi. Talepte, BM İnsan Hakları heyetinin araştırması için gereken tüm izinlerin verilmesi, heyetin operasyonlardan etkilenen halkla, yetkililerle görüşebilmesi ve etkilenen alanlara girebilmesi, belgelere ulaşabilmesiyle ilgili hiçbir yasaklamanın konulmaması gerektiği belirtildi. En kısa zamanda bir heyet yollamak için hazırız. Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre heyetin araştırmasının, Türkiyeli yetkililerce hoş karşılanmasını ve desteklenmesini bekliyoruz.”

Zeyd Raad el Hüseyin, kendisine, Türkiye’nin güneydoğusundaki güvenlik operasyonları sırasında silahsız sivillerin askeri araçlardaki keskin nişancılarca vurulduğuna dair raporlar ulaştığını söylemişti. BM, Şırnak’ın Cizce ilçesinde güvenlik güçlerince etrafı sarılmış bodrumlarda mahsur kalan 100’den fazla insanın yakılarak öldürüldüğüne dair raporların da araştırılmasını istemişti. (Haber Merkezi)

Foto: İHA/Arşiv

 

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here