Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Bir Diyarbakır efsanesi: PişoMeheme

Bir Diyarbakır efsanesi: PişoMeheme
Osman Ergun
Osman Ergun( oergun21@gmail.com )
941
02 Ağustos 2019 - 7:00

Mustafa Gazi, Diyarbekir Qabadayilari Delileri PışoMeheme kitabında PişoMeheme’den şöyle söz eder:
Çaketiomızında, tısbehi elindeydi. İnsanlariuyarmax, geldıxıni belli etmexiçın “ıx, pışogondi!” derdi. Piçaxiwardi, “attım mi mıxlaram!” derdi. Genelleıxle istasyonda trene biner, iş içın (xırxızlıx, yankesicılıx, cebçilıxiçın) Bısmıl’e, Qurtalan’a falan giderdi. Sureklişarab içerdi. Hama çoxsaldırxanbi tip degıldi. Kendısıneqarışılmadıximuddetçe kimseye qarışmazdi. Ne zaman gördiysemserxoşti, qafasieyiydi. PışoMeheme’nın en meşhur lafi “nipiçaxataram”di. Bipiçaxatti miydi yerıneotırtırdi. İstese atacaxi darbe qarşidakiadamiöldurur, istese yaralardi…
Bir de Canip Yıldırım’dan PişoMeheme ile ilgili bir anısını dinleyelim:
Ünlü bir deyim vardır, Diyarbakır’da çokça bilinen, Türkçe’ye çevirisi de gerçekten zor: Pexwas, tabansız, ipsiz sapsız anlamında. PışoMıxemed bunlardan biriydi. Enterasan bir adamdı, son zamanlara kadar yaşadı, ama hep sefildi, hayatı cezaevlerinde geçti. İyi bıçak kullanırdı. Santimci derlerdi ona. Bıçağı istediği oranda, istediği santim kadar, vurmak istediği adama saplamasıyla meşhurdu. Sabıka kaydıdersen, ne ararsan var, yaralama, başta esrar olmak üzere, her türlü uyuşturucu kullanma, gasp, vesaire.
Bir gün bu yakalanmış esrar içmekten, yargılanıyor. Ben de savcılıkta staj yapıyorum. İki duruşma kadar sonra, hâkim, davayı karara bağladı. Üç ay on beş gün ceza verdi. Kararı okurken dedi ki, “Memet oğlum, mahkeme gereğini düşündü, sana üç ay on beş gün cezayı uygun buldu. Haydi bakalım, ye iç Türkiye Cumhuriyeti hükümetine dua et bakalım” dedi.

Bunun üzerine PışoMıxemed, hiç kimsenin düşünemeyeceği bir şey yaptı. Hâkime döndü yüzünü ve dedi ki, “Hâkim Beg, senin de ananı avradını ….m, Türkiye Cümhuriyeti’nin de anasını avradını …..m.” Hâkim şoke oldu, hiçbir şey diyemedi, sonra alelacele bir zabıt tuttu, Pişo’nun söylediklerini zapta geçirdi. Dışarı çıkardılar bunu. Yanına yanaştım, tanıyorum onu tabii. Pışo jandarmaların arasında bekliyor, cezaevine götürülecek. “Ulan Mıxemed’ dedim, “Hâkim sana en az cezayı verdi, niye küfredip, yükünü ağır ettin?” Pışo, bunun üzerine, değme edebiyatçıların ancak yapabileceği bir sonbahar tasviri yaptı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Canip abi, dışarı baksana, ağaçların yaprakları dökülüyor, artık üç-dört ay kıştır. Bu ceza beni kışın ortasında açıkta bırakır. Bu hakaret için üç-dört ay daha ceza alırım. Haziranda dışarıdayım. Hevsel bahçeleri yemyeşil olur haziran başında, mayısın bitiminde. Dut ağaçlarından siyah-beyaz dutlar sarkar. Oh, yat bir dut ağacının dibine ve çek çekebildiğin kadar esrarını!”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM