Diyarbakır Yenigün

Download Instagram Photos

Kurumlar arasında ‘tabela krizi’

Kurumlar arasında ‘tabela krizi’
675
17 Temmuz 2019 - 11:36

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Silvan yolu üzerinde bulunan caddenin İyaz bin Ganem olan ismini, doktor İlhan Diken ismi ile değiştirme kararı valilik tarafından reddedilmesine rağmen  gece saatlerinde değiştirdi. Valilik ekipleri ise değiştirilen tabelayı  sabah saatlerinde söktü ve tabela, İyaz bin Ganem ismi ile yeniden takıldı. Dr. İlhan Diken “onurumuzdur’’ başlık bir basın açıklaması yapan Diyarbakır Tabipler Odası ise, Dr. Diken hakkında yapılan haberleri kınadıklarını ve gerekli hukuki işlemleri başlatacaklarını duyurdu

DİYARBAKIR YENİGÜN – İçişleri Bakanlığınca kayyum atandığı dönemde, Sur ilçesinde açılan bir caddeye İslam komutanı İyaz Bin Ganem’in adı verildi. Yerel seçimlerden sonra yönetimi HDP’nin adayı Selçuk Mızraklı’ya geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise, 19 Haziran’da aldığı meclis kararı ile İyaz Bin Ganem’in isminin verildiği caddenin adını değiştirdi. Caddeye, 5 yıl önce hayatını kaybeden Doktor İlhan Diken’in isminin verilmesi kararlaştırıldı.

Valilik reddetmişti

Diyarbakır Valiliği de yapılan tahkikat sonucunda, meclis kararının mevzuat hükümlerine aykırı olduğunu belirterek reddetti. Valilik, yapmış olduğu açıklamayla “Diyarbakır’ın İslam’la şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin isminin değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesi kamu vicdanını yaralayacak nitelikte bir karar olduğundan, Valiliğimizce reddedilmiştir” duyurusunda bulundu.

Belediye değiştirdi, valilik söktü

Valiliğin isim değişikliğini reddetme kararına rağmen belediye ekipleri,  gece saatlerinde İyaz bin Ganem olan caddenin ismini Dr. İlhan Diken olarak değiştirip tabelayı astı. Ancak belediye ekipleri tarafından asılan tabela,  sabah saatlerinde valilik ekipleri tarafından yerinden söküldü. Valilik tarafından tabelanın sökülmesinin ardından caddeye, İyaz bin Ganem isminin yazıldığı yeni tabela tekrar asıldı. Tabela ile birlikte çevredeki elektrik direklerine de İyaz bin Ganem Caddesi isimli küçük tabelalar yerleştirildi.

Tabipler Odası: Dr. İlhan Diken “Onurumuzdur’’

Diyarbakır Tabipler Odası ise konuyla ilgili bir basın açıklama yaptı. Tabipler Odasında gerçekleştirilen Dr. İlhan Diken “onurumuzdur’’ başlıklı açıklamayı Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Şerif Demir odu. Demir, “Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisi aldığı bir kararla; halkın sağlığı, insan hakları, emeğin değeri ve barışa adanmış bir hayat süren, bir dönem Diyarbakır Belediye Başkan Vekilliği yapan ve 5 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu erken yaşta aramızdan ayrılan Dr. İlhan Diken’in adını bir caddeye vermiştir. Bu kararı yerinde buluyor ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisine teşekkür ediyoruz. Öte yandan bu kararın devletin resmi haber ajansı tarafından Dr. İlhan Diken’i kriminalize edici ve yaftalayıcı bir biçimde haberleştirilmesini de üzüntü ile karşılıyor ve kınıyoruz” dedi.

‘Diken’in mücadelesini saygıyla anıyoruz’

Dr. İlhan Diken’in hekimlik yaşamı boyunca emek, barış, demokrasi, insan hakları ve halkın sağlık hakkı için sürdürdüğü mücadelenin tanığı olduklarını vurgulayan Demir, “Savaşın olmadığı barış içerisinde bir toplumda herkesin eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve anadilinde nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi için yürüttüğü mücadelesini saygıyla anıyoruz. Dr. İlhan Diken bu yaşam tarzı ve mücadelesi ile Diyarbakır halkının gönlünde taht kurmuştur. Mütevazi yapısı ve Türk Tabipleri Birliği içerisinde yürüttüğü çalışmalar nedeniyle bütün Türkiye’de hekimler arasında sevilen ve sayılan bir arkadaşımız idi. Hekim ve insan olarak örnek duruşu, adının bir caddeye verilerek yaşatılmasını fazlasıyla hak etmektedir” diye konuştu.

‘Yapılan haberleri kınıyoruz’

Dr. İlhan Diken’e karşı yapılan asılsız haberi kınadığını belirten Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. Mehmet Şerif Demir, “1999-2000 Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2004 Diyarbakır Tabip Odası Genel Sekreterliği, 2004-2006 Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı, 2012-2014 Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyeliği,  2010-2014Toplum ve Hekim Dergisi Hakem Kurulu Üyeliği yapmış, yaşamı boyunca onurlu duruşu, zor zamanlarda barışın ve iyi hekimlik değerlerinin savunucusu olduğu bilinen Dr. İlhan Diken’e karşı yapılan bu asılsız haberleri kınıyor ve gerekli hukuki işlemleri başlatacağımızı buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Diyarbakır Tabip Odası olarak Dr. İlhan Diken’in savunduğu değerleri sahiplenmeye; halk sağlığının, emeğin, insan haklarının ve barışın savunucusu olmaya devam edeceğimizi bildirirken kendisini bir kez daha sevgiyle ve saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - DİYARBAKIR WEB TASARIM İNSERT BİLİŞİM