Anzele Parkı’nın gönüllü temizlikçileri

0
55
Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde kış mevsimi ile birlikte kirlenen Anzele Parkı’ndaki havuzda temizlik çalışmaları başladı. Belediye ekipleri havuzun bir bölümüne set kurup havuzdaki yosunları temizlemeyi amaçlarken, yaz mevsiminin gelişi ile birlikte havuzda yüzmeyi amaçlayan çocuklar ise ellerline geçirdikleri fırça ve çekpaslarla kendilerine plaj olarak gördükleri havuzu temizledi. Her yaz mevsiminde Anzele Parkı’ndaki havuzda yüzdüklerini belirten çocuklar, bir çok çocuğun yüzmeyi Anzele Parkı’nda öğrendiğini vurguladı

Mehmet Uğur ÇAKIL/Yenigün Özel
DİYARBAKIR’ın tarihi Anzele Parkı’ndaki havuzda kirlilik yaşanmasından dolayı temizlik çalışmalarına başlandı. Sur’daki çocukların tek havuz alanı olan Anzele Parkı’nda belediye ekipleri havuza set kurup yosun temizlemeyi amaçlarken, mahalleli çocuklar ise ellerine geçirdikleri fırça, çekpas vb. gereçlerle havuzu temizleme mücadelesi veriyor.
“Her yaz mevsiminde yüzüyoruz”
Anzele içindeki havuzun kendileri için Kuşadası’ndan bile güzel olduğunu söyleyen Çocuklar, “Ben 13 yaşındayım her yaz mevsiminde burada yüzüyoruz. Anzele Parkı’nı çok seviyorum. Bu parkın içindeki havuz bizim için Kuşadası’ndan bile güzeldir. Biz bugün arkadaşlarla parktaki havuza baktığımızda havuzumuzun kirlendiğini gördük. Sonra arkadaşlarla hep birlikte burayı temizlemeye karar verdik. Sonuçta burası bizim havuzumuzdur. Yazın yüzdüğümüz tek alan burası olduğu için kıymetini bilmemiz gerekiyor. Havuzdaki yosunları ve pislikleri elimizden geldiği kadar temizlemeye ve havuzu yüzülebilir bir hale getirmeye çalışıyoruz. Biz tüm mahalle olarak Anzele Parkı’nı ve parkın içindeki havuzu çok seviyoruz” dedi.
“Yüzmeyi burada öğrendim”
Havaların tekrar ısınmasıyla birlikte parktaki havuza girmeyi düşündüklerini belirten Çocuklar, “Biz uzun yıllardır Sur’da oturuyoruz. Ben buraları ve Anzele Parkı’nı çok seviyorum. Her yaz mevsiminde bu parka gelip havuzda saatlerce yüzüyoruz. Bu parkın benim için önemli olmasının bir başka nedeni de yüzmeyi bu parkta öğrenmemdir. İlk kez daha ilkokul 3. Sınıftayken arkadaşlarla bu parkta suya girip yüzmeyi öğrendim. Bu yüzden bu havuzu temiz tutmak ve temizlemek bizim görevimiz gibidir. Havalarında ısınmasıyla birlikte parkta havuzu iyice temizleyip tekrar suya girmeyi düşünüyoruz. Bizim Anzele Parkı’nın kıymetini bilmemiz lazım. Çünkü bize küçükte olsa bir tatil imkânı sunacak başka bir havuzumuz yok. Bu yüzden bugün burada havuzumuzu temizliyoruz” diye konuştu.
Çocuklar her yaz yüzüyor
Asıl adı Ayn-ı Zelal olan bu yere kısaca Anzele deniyor. Ayn kelimesinin anlamı Göz-Göze. Zelal ise berrak ve temiz demek. Aynı Zelal ise berrak kaynak anlamında kullanılıyor. Çocukların burayı sevip sahiplenmesinin sebebi ise yazın serinleyip yüzdükleri havuzun bu parkın içinde olmasından kaynaklanıyor. Her yaz mevsiminde Anzele Parkı’nın içindeki havuzda doyasıya yüzen çocuklar bu yaz mevsiminde de yüzmeyi dört gözle bekliyorlar.
1978 yılında yok olmuştu
Diyarbakır’ın Suriçi semtinde bir zamanlar efsanelere, türkülere konu olan Balıklı havuzu 1978 yılında çarpık kentleşme sonucunda tamamen yok olmuş, daha sonra üstüne itfaiye binası yapılmıştı. Diyarbakır surlarının hemen yanı başındaki park bahçe düzenlemesi devam ederken, 2004 yılında Diyarbakır’ın kaybolan tarihi; Anzele Suyu ve Balıklı Havuzu kendini gösterdi. Bu yenilik sayesinde, Anzele suyunu Diyarbakır’a kavuşturma projesi de başarılı oldu.
Dicle Nehri’ne dökülüyor
1950’lere kadar Anzele, şehrin üç önemli su kaynaklarından biri konumundaydı. Su, daha eski tarihlerde ise Diyarbakır’ın Mardinkapı semtinden dolanıp hayvan derilerinin işlendiği (Dabakhaneye) yerden geçiyor. Buradaki adı Haram su. Su değirmenlerini de çalıştırmak maksadıyla ilerleyen Anzele’nin yolculuğu, tarihi Hevsel bahçelerini de sulayarak, Dicle Nehri’ne dökülmesiyle son buluyor.
Evliya Çelebi’nin satırlarında da var
Bugün Anzele suyundan geriye 1915’lerden kalma sadece bir fotoğraf kaldı. Siyah beyaz fotoğrafta, ellerinde tokmak, çeşmede çamaşır yıkayan altı kadın var. Çeşmenin arka fonunda da Diyarbakır Surları görülüyor. Anzele suyuna sadece fotoğraflarda değil Evliya Çelebi’nin satırlarında da rastlanır: “Bu balıklı abı-ı hayat bir sudur, bir dolu insan bu suda yıkanıp humma ve cüzzam gibi hastalıklardan yıkanıp ölümden kurtulmuşlardır.”

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here