“Amacımız Diyarbakır’ın güzelliklerini ortaya çıkarmak”

0
38
Diyarbakır’ın, Mekke ve Medine’den sonra en çok sahabenin metfun bulunduğu yer olduğuna dikkat çeken Müftü Burhan İşliyen, kenttin manevi güzellikleriyle gündem olmaması için özellikle çaba sarf edenlerin olduğuna dikkat çekti

DİYARBAKIR’ın var olup da gizlenen güzelliklerini ortaya çıkarmaya gayret ettiklerini söyleyen İl Müftüsü Burhan İşliyen, “Biz Diyarbakır’daki manevi güzellikleri bizden sonraki nesillere aktarmakla mükellefiz. Çünkü bu şehirde manevi güzellikleri, sanki özellikle göstermemeye çalışan, böyle bir gayrette olanlar var gibi gözüküyor.” dedi.
Müftü İşliyen, Diyarbakır’ın İslam ordusu tarafından fethedilişin yıldönümünde İLKHA’ya açıklamalarda bulundu.
İlkha’da yeralan habere göre, Diyarbakır’ın var olup da gizlenen güzelliklerini ortaya çıkarmaya gayret ettiklerini söyleyen İşliyen, “Biz Diyarbakır’daki manevi güzellikleri bizden sonraki nesillere aktarmakla mükellefiz. Çünkü bu şehirde manevi güzellikleri sanki özellikle göstermemeye çalışan, bir gayrette olanlar var gibi gözüküyor. Diyarbakır daha çok kargaşa, şiddetle ve terörle gösteriliyor. Dışarıda bir algı var, ‘Diyarbakır’ın sokaklarında yürünmüyor, herkes birbirini öldürüyor sokakta!’ şeklinde. Şehirde zaman zaman meydana gelen lokal olaylar, bölgesel olaylar, şehrin tamamında yaşanıyormuş gibi bir algı yürütülüyor. Maalesef algılarla yönetildiğimiz bir dünyada yaşıyoruz. Bunu kırmaya çaba göstermemiz gerekiyor. Bunu kırmanın yolu da manevi güzelliklerimizi zenginliklerimizi ön plana çıkarmaktır.” açıklamasında bulundu.
Tüm bunlara rağmen güzel gelişmelerin de olduğunu belirten İşliyen, “Hz. Süleyman Camii ve çevresine günlük 10 binden fazla ziyaretçi geliyor. Özellikle Perşembe günlerinde Hz. Süleyman’a girmek neredeyse imkânsız hale gelmeye başlandı. Bu ticarete, ekonomiye ve sosyal hayata da yansıyacak. Geçtiğimiz yıl Hz. Süleyman Camii bölgesi çok sıkıntılar çekti. Bu çalışmalar, bütün bu sıkıntıların unutulmasına, acıların unutulmasına, güzelliklerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Diyarbakır’ın tanıtımı noktasında da çalışmalarının olduğunu söyleyen Müftü İşliyen, sözlerine şöyle devam etti:
“Valiliğimizin Diyarbakır’ın tanıtımı hakkında hazırlamış olduğu sinevizyon ve videolar var. Biz de fetih etkinlikleri çerçevesinde Abdülaziz Yatkın hocamızın yazmış olduğu ‘Sahabe şehri Diyarbakır’ kitapçığını büyükşehir belediyemizin katkılarıyla 5 bin adet bastırıp bu etkinliklerde dağıtacağız. Müftülük olarak daha önce bu zenginlikleri anlatan kitapçık çalışmalarımız olmuştu. Bundan sonrada benzer görsel çalışmalarımız olmaya devam edecek.”
“Eğil uygun bir mekân haline getirilmiş”
Eğil ilçesinde metfun bulunan peygamberlerin türbelerinin çevre düzenlemesi çalışmalarına da değinen İşliyen, ” Eğil, ziyaret edilmeye ve Fatiha okunmaya en uygun bir mekân halinde getirilmiş. Emeği geçenlerden Cenab-ı Hakk’ın razı olmasını niyaz ediyoruz. Bundan sonraki eksik olan hususlarda inanıyoruz ki kaymakamlığımız ile Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün çabalarıyla en kısa sürede bitirilecektir.” diye konuştu.
İşliyen son olarak yarın saat 14.00’te Büyükşehir Belediye Kongresinde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katılacağı “Anadolu’nun İslam’a açılan ilk kapısı Diyarbakır Nebiler ve Sahabeler Şehri” isimli konferansa bütün Diyarbakır halkını davet etti.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here