Altı üniversiteye rektör atandı: Hatipoğlu YÖK üyesi oldu

0
51
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakırlı ünlü din adamı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun YÖK üyeliğini onaylarken, Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı yapan AK Parti Şanlıurfa 25. Dönem Şanlıurfa Milletvekili Prof. Dr. Mazhar Bağlı’yı ise Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörlüğüne atadı

Ömer BARAN
Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) önerdiği adaylar arasından altı üniversiteye rektör atayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yaptığı programlarla tanınan Diyarbakırlı ünlü din adamı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun üyeliğini onayladı daha önce Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı yapan Prof. Dr. Mazhar Bağlı ise Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörlüğüne atandı.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre atanan rektörler şöyle:
* Abdullah Gül Üniversitesi rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu,
* Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Hasan Ayrancı,
* Iğdır Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma,
* Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mazhar Bağlı,
* Siirt Üniversitesi rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Murat Erman,
* İbn Haldun Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Şentürk.

Hatipoğlu’na yeni görev
Açıklamada, ünlü din adamı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun bakanlar kurulu tarafından YÖK üyeliğine seçiminin onaylandığı da belirtildi.
Diyarbakırlı olan ve ulusal televizyon kanallarında sunduğu dini programlar ile kamuoyunda tanınan Hatioplu, aynı zamanda Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Hadis Ana bilim dalı Öğretim üyeliği ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu uzmanı olarak da görev yapıyordu.

Prof. Dr. Bağlı ‘Rektör’ oldu
Rektör atamalarında dikkat çeken isimlerden olan Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Dicle Üniversitesi’nde uzun süre görev yaptı. Aslen Urfalı olan Bağlı, 2000- 2004 yılları arasında Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı, 2003 -2007 Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Mazhar Bağlı, 2015 yılında 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerde AK Parti Şanlıurfa 25. Dönem Şanlıurfa Milletvekili olarak seçilmiş 1 Kasım seçimlerinde ise aday gösterilmemişti. Bağlı, halen Konya Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi olarak çalışıyordu

Rektörlük seçimleri kaldırılmıştı
18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunarak şunları söylemişti: “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.”
29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 Sayılı KHK’yla rektörlük seçimleri kaldırılmıştı.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here