7 ülke Katarla ilişkileri kesti

0
20
Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn, Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı ve Katarlı diplomatlara 48 saat içinde ülkelerini terk etmeleri için çağrıda bulundu. Katar kriziyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Üzen bir gelişme, bölgenin istikrarını istiyoruz. Diyalog devam etmeli." dedi

Son günlerde Suudi Arabistan-Katar arasında tırmanan diplomatik gerilim bölgedeki diğer ülkelere de sıçradı. Suudi Arabistan’In öncülük ettiği blokta, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ile tüm ilişkileri kestiklerini duyurdu ve Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerini terk etmeleri çağrısında bulundular.

Katar ile deniz ve hava sınırı olan iki ülke, bu sınırları kapattığını da açıkladı.
Kriz sadece Katarlı diplomatlarla sınırlı kalmadı. Aynı ülkeler, Katar vatandaşlarının 2 hafta içinde ülkelerini terk etmesi çağrısında bulundu.
Bahreyn, Katar’la diplomatik ilişkileri kesme kararına gerekçe olarak “Doha yönetiminin içişlerine karışarak ülkedeki istikrarı ve güvenliği tehlikeye düşürmesini” gerekçe gösterdi.
Katar’ın “ülkedeki terörist aktiviteleri ve İran’la bağlantılı grupları” desteklediği öne sürüldü.
Katar’ın Yemen’e karşı oluşturulan askeri koalisyondan da çıkartıldığı duyuruldu.

Katar’dan ilk tepki
Dört ülkenin diplomatik ilişkileri kesmesi kararıyla ilgili Katar’dan tepki geldi.
Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘hiçbir gerçekliği olmayan iddia ve suçlamalar’ ile alındığı belirtilen kararın ‘gerekçesiz’ olduğu kaydedildi ve “kararı esefle karşılıyoruz” ifadeleri kullanıldı.
Konuyla ilgili ABD’den de ilk açıklama yapıldı. Taraflara diyalog çağrısı yapan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Tarafların, birlikte oturup farklılıklarını konuşmasını destekliyoruz. Körfez İşbirliği Konseyi dağılmamalı” dedi.

Yeni ülkeler ekleniyor
4 ülkenin Katar’la diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Yemen de benzer bir adım attı. Yemen, Katar’ın uluslararası koalisyondan çıkarılması kararını da desteklediğini belirtti. Yemen hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Katar’ın Husi darbe milisleriyle mücadeledeki eylemleri ve aşırıcı gruplara desteği açık bir hale gelmiştir” ifadesi kullanıldı. Yemen’in ardından Libya da Katar’la diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı.
Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya televizyonu, Maldivler’in de Katar’la diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.

Uçuşlar durduruldu
Katar’la ilişkilerin kesilmesi kararı sonrasında ilk fiili adım havayollarından geldi. Emirates, FyDubai ve Etihad havayolları Doha’ya uçuşları askıya aldığını duyurdu.

Çavuşoğlu: Diyalog devam etmeli
Katar kriziyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Üzen bir gelişme, bölgenin istikrarını istiyoruz. Diyalog devam etmeli.” dedi.
Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile ortak basın açıklaması yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Katar kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Dışişleri Çavuşoğlu, “Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz” dedi.

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here