23 yıl hapsi istenen Zana’ya beraat

0
5
Foto: Arşiv
HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, katıldığı 9 ayrı yürüyüş, basın açıklaması ve cenaze töreni nedeniyle hakkında açılan davada, beraat etti. Bu arada Meclis Karma Komisyonu, “devamsızlık” gerekçesiyle Zana'nın vekilliğinin düşürülmesini görüşmek için Salı günü toplanacak

DİYARBAKIR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Leyla Zana hakkında 2011 yılında katıldığı 9 ayrı cenaze töreni, basın açıklaması ve yaptığı konuşmalar nedeniyle “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” iddiaları ile  23 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması, Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Zana, katılmadığı davada beraat etti.

Karma Komisyonu Zana için toplanıyor
Öte yandan Meclis Adalet Karma Komisyonu, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi için Salı günü toplanacak. Karma Komisyon görüşmesinde, yemin etmediği gerekçesiyle yasama faaliyetlerine katılamayan Zana’nın 212 günlük devamsızlık dosyasıyla ilgili Hazırlık Komisyonu kurması bekleniyor. Hazırlık Komisyonu çalışmasını tamamladıktan sonra raporunu Karma Komisyonuna sunacak. Karma Komisyonunda da Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi yönünde bir karar çıkarsa, dosya Meclis Genel Kurulu gündemine gelecek. Zana’nın vekilliğinin düşürülmesi için Meclis üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 oy gerekli olacak.  “Devamsızlık” gerekçesiyle Meclis tarihinde ilk kez geçtiğimiz aylarda HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer’in vekillikleri düşürülmüştü. (MA)

 

"PAYLAŞIRSAN BÜYÜRÜZ"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here